Menu

Mój blog o codziennych zmaganiach w pracy, w domu

Sprawy kobiet, które połączyć muszą obowiązki w pracy z wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu. Czy coś nas może pokonać?

Sypialnia na poddaszu i klimatyzacja

sylwia_rumecka

Osoby, które mają sypialnie na poddaszu wiedzą o czym mówię. Gdy jest takie upalne lato jak teraz, gdzie temperatury wędrują grubo powyżej 30 stopni Celsjusza na poddaszu możemy mieć upalnie. Jak spać w takich warunkach? Śpi się bardzo ciężko, zasypia się tragicznie. W tym artykule poruszę właśnie sprawy sypialni na poddaszu i klimatyzacji.

Większość domów jednorodzinnych (ponad 90%) budowanych w dzisiejszych czasach posiada poddasze użytkowe. Na tym poddaszu obok pokojów dla dzieciaków, bardzo często lokalizujemy także sypialnie, garderobę i niekiedy łazienkę. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to taka część sypialna domu. Pokoje gościnne, gabinety, salony i kuchnie lokalizujemy na dole. Na dole często również mamy dużą łazienkę, na poddaszu małą łazienkę, albo samo WC z umywalką.

Nawet jeżeli dom był zbudowany w latach 90-tych, czy 80-tych, to podczas różnych remontów, nawet wtedy kiedy wcześniej poddasze było nieużytkowe, teraz adoptujemy je na cele mieszkalne. Jest to zupełnie zrozumiałe, dlatego, że warto wykorzystać tą przestrzeń, warto zrobić tam pokoje i po prostu mieszkać.

Jeżeli budujemy nowy dom to na chwilę obecną możemy również zainwestować w lepsze ocieplenie dachu - a mówiąc konkretniej to chodzi oczywiście o izolacje poddasza. Coraz częściej osoby rezygnują z układania wełny mineralnej, ze względu na jej trwałość i trudności związane z prawidłowym ułożeniem. Niektórzy również zwracają uwagę na to, że wełna mocno pyli, co przy dzieciach z alergiami ma również ogromne znaczenie. Inwestorzy wybierają materiał o wiele trwalszy, niepylący, bez zapachu - mowa tu o piance poliuretanowej. Pianowanie poddasza oferuje coraz więcej firm, a większa konkurencja oznacza spadek cen za izolacje pianką PUR. Na chwilę obecną cena za ocieplenie poddasza pianką i wełną nie będą się różnic znacząco, a czasami będzie nawet tak, że cena za wełnę będzie wyższa, gdyż coraz trudniej znaleźć fachowca, który się tego podejmie i zrobi to dobrze. Ci, którzy na  robocie się znają, nie chcą układać wełny w cenie niższej niż 20 zł/m2. Jak do tego doliczymy cenę samego materiału, czyli w tym przypadku wełny to okazać się może, że cena za kompletne ocieplenie będzie wynosić 60-70 zł/m2. Za takie pieniądze to z powodzeniem można zamówić piankę PUR, firma przyjedzie i za taką cenę zrobi to "na gotowo", a nas nie będą interesować odpadki, śmieci, folie i różne inne rzeczy. Nie będziemy też musieli pilnować fachowców, aby dobrze układali wełnę. Piankę natryskuje się na poddasze, ona rozrasta się momentalnie i dociera praktycznie w każdy zakątek naszego poddasza.

Dlaczego izolacja poddasza jest tak bardzo ważna?

Niezależnie od tego, czy będziemy w sypialni mieć klimatyzacje czy też nie, dobra izolacja poddasza pozwala oszczędzać. Oszczędności będziemy czuli zimą, będziemy płacić niższe rachunki za ogrzewanie, a jeżeli zdecydujemy się na klimatyzacje, to latem, ona również zużyje o wiele mniej prądu. Proszę sobie tylko wyobrazić, że urządzenie ma schłodzić nasze poddasze z temperatury + 30 stopni, do temperatury + 20 stopni. Sprawą oczywistą jest, że zużyje całą masę energii elektrycznej. Jeżeli zastosujemy dobrą izolacje poddasza, wówczas ta temperatura, nawet bez klimatyzacji może okazać się znośna.

Kolejnym elementem, które warto zastosować są różnego rodzaju zasłony, rolety do okien dachowych. Jeżeli już mamy dobrą izolacje wykonaną przy pomocy pianki to pozostaje nam jeszcze zadbać właśnie o zasłony okien. Na rynku, szczególnie do tych markowych okien, dostępne są specjalne rolety zewnętrzne. Pomimo tego, że mogą one być w ciemnych kolorach, to powodują odbijanie ciepła. Zakłada się je po zewnętrznej stronie, a na zimę, można je normalnie zwinąć. Zastosowanie takiej rolety nie powoduje tego, że z okna nie możemy korzystać. Możemy je tak samo otwierać jak zawsze.

Nieco gorszym rozwiązaniem będzie zastosowanie rolet wewnętrznych. Takie najczęściej mocuje się w pewnej odległości od samego okna. To rozwiązanie jednak zatrzymuje ciepło w przestrzeni pomiędzy oknem, a roletą. Polecam raczej przyjrzeć się roletom zewnętrznym.

Jeżeli już mamy te wszystkie elementy, czyli: dobrą izolacje pianką, rolety, a nadal na poddaszu nie mamy temperatury, która by nas zadowoliła to pozostaje nam montaż klimatyzacji.

Trzeba odpowiednio dobrać moc klimatyzatora do kubatury pomieszczenia. Jeżeli w tej sprawie zwrócimy się do firmy, to z pewnością przygotują dla nas cały projekt i wycenę. Nie ma sensu robić tego na własną rękę, gdyż przez ostateczną wyceną, każda firma będzie musiała przyjechać do nas, aby zaplanować wszystko, ustalić miejsce montażu, sposób przeprowadzenia rur i miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Warto wiedzieć, że są dostępne takie zestawy, w których możemy mieć jedną jednostkę zewnętrzną i kilka klimatyzatorów wewnątrz.

Najlepsza temperatura do spania to z pewnością ok. 18 stopni Celsjusza. Oczywiście są osoby, które wolą wyższe temperatury, ale dla mnie taka jest odpowiednia. Jednak latem, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, należy zachować umiar w korzystaniu z klimatyzacji. Nadmierne schłodzenie może spowodować choroby gardła, przeziębienie i katar. Jak widać umiar we wszystkim jest wskazany.

Dziękuję serdecznie za uwagę i cały czas, gorąco :) zapraszam na mojego bloga.
http://kobietawakcji.blox.pl/ 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • ewadereszynska

    U mnie niestety nie obyło się bez klimatyzacji. Mimo dobrej izolacji dachu, pokoje na piętrze mocno się nagrzewają latem, temperatura potrafiła sięgnąć 28 stopni, więc generalnie żyć się tam nie dało. Dopiero klimatyzacja rozwiązała problem.

  • Gość: [izolacje.waw.pl] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Polecam również dobrze zaizolować poddasze pianką. Sama izolacja daje już dużo, a pianka nie tylko dobrze zatrzymuje ciepło w środku, ale również chroni przed upałem latem. Zapraszam.

  • larmi

    Jeżeli planujemy zamienić poddasze domu na przestrzeń użytkową, odpowiednie docieplenie jest tu niezbędne, przede wszystkim ze względu na oszczędności. Z mojego doświadczenie najlepiej sprawdza się wełna mineralna rockwool na poddasze, jest to przede wszystkim bardzo trwały materiał.

© Mój blog o codziennych zmaganiach w pracy, w domu
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci