Menu

Mój blog o codziennych zmaganiach w pracy, w domu

Sprawy kobiet, które połączyć muszą obowiązki w pracy z wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu. Czy coś nas może pokonać?

Pracować za najniższą krajową? Taki żart.

sylwia_rumecka

Dziś postanowiłam zająć głos w sprawie kobiet. Chodzi oczywiście o sprawy związane z pracą. Niestety zdarza się często, że młode kobiety pracują za najniższą krajową. Być może tam, gdzie nie potrzeba kwalifikacji takie wynagrodzenie jest uzasadnione. Jednak zdarza się, że całkiem zdolne dziewczyny pracują za marne grosze w handlu, w firmach spedycyjnych czy biurach. Nie wszystkie mają duże szczęście, aby znaleźć dobrego pracodawcę. Wbrew pozorom jest też tak, że szef kobieta nie jest wcale lepsza od szefa mężczyzny - jasne, że mówię tu o relacjach pomiędzy kobietami w pracy.

Poznałam ostatnio Agatę, która pracowała w formię spedycyjnej. Rozmawialiśmy o pracy. Proszę sobie wyobrazić, że dziewczyna znająca język angielski, która z resztą ten angielski wykorzystywała w pracy pracuje już 1,5 roku i dostaje wynagrodzenie w postaci najniższej krajowej. Agata postanowiła nie przedłużyć umowy o pracę, która była podpisana na czas określony. Czy umowy na czas określony podpisywane są żeby trzymać pracownika za przysłowiowe jaja?

Oprócz tego, że pracowała za niajniższą krajową to dodatkowo przybywało jej zadań i obowiązków. Powinna pracować po 8 godzin dziennie, ale zdarzało się, że w pracy zostawała nawet do godziny 19.00 - tyle było pracy, którą trzeba było zrobić. Czy mogła myśleć o awansie? Z jej opinii wynika, że niestety na awans nie mogła liczyć.

Najniższa krajowa w roku 2017.

Pytanie jest proste: czy można myśleć, że dziewczyna, która stara się, daje z siebie wiele, siedzi w pracy nad papierami do godziny 19.00 nie dostanie podwyżki? Czy musi ona szukać pracy w Niemczech? Jak można myśleć, że najniższa krajowa będzie dobrą motywacją. To oczywiste, że taka dziewczyna będzie szukać lepiej płatnej pracy. Niestety nie ma zbyt wielkiego wyboru. Żerowanie na takim stanie jest czymś okropnym. Pomimo spadku bezrobocia mamy jeszcze cały czas problem z wysokością wynagrodzeń. Wypłata w wysokości najniższej krajowej to być może 3 tankowania samochodu typu Porsche, czy jakieś BMW. Dlaczego więc pracodawcy tak zachowują się w stosunku do swoich pracowników? Przecież sami wiedzą jaką wartość ma ten pieniądz.

Jest jednak nadzieja, że coś się zmienia. Powoli, ale jednak. Ambitne dziewczyny muszą walczyć o siebie i szukać. Trzeba myśleć pozytywnie i być może szukać, aż się znajdzie, chociaż częsta zmiana pracy nie jest też mile widziana. W innym temacie napiszę jak kierować swoją karierą zawodową, tak, ażeby nie wpaść w głupi nawyk częstej zmiany pracy.

Można powiedzieć, że ja miałam trochę szczęścia. Znalazłem dobrą pracę w nowoczesnej firmie http://ocieplenie-poddasza.com.pl/izolacje-pianka-warszawa . Niestety, nie każdy ma tyle szczęścia. Jednak trzeba o siebie walczyć.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • kacperos23

    I co Pani robi w tej firmie, bo aż jestem ciekaw:D
    ________
    Idzie Nowe

© Mój blog o codziennych zmaganiach w pracy, w domu
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci